Опасни електрически кабели заливат българския пазар, алармират от Българска асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), пише Труд бг.
Внасят ги от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. „Най-често опасните кабели са използвани при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване“, заявяват от БАСЕЛ.
Експертите предупреждават, че тези стоки трябва да отговарят на стандарти за производство. Компромис в качеството води до повреди в електрическите инсталации, предизвика пожари и застрашава човешкия живот.
Но към днешна дата, в областта на кабелния бранш няма нормативна база, създаваща изисквания за проверка при внос на кабели от страни извън ЕС за съответствие с европейски или български стандарти, както и система за контрол на пазара.
В страната има три големи кабелни завода, като общият им годишен оборот надвишава 400 млн. лв. Продукцията на заводите се изнася в Германия, Франция, Великобритания, Австрия, Италия, Белгия и др. европейски държави.
За да бъде допуснат кабел за внос, в по-голямата част от страните на ЕС изискват задължителна сертификация на кабела в съответната държава, доказващ пълното му съответствие с националния стандарт и стандарта за производство.
Освен таксата за сертификация се плащат годишно и задължителни такси за използване на сертификатите в зависимост от обема продажби на доставяните кабели, посочват от БАСЕЛ.
Например за внос на кабелни изделия в Германия изискват VDE сертификат. Кабелите се изпитват и се издава сертификат от лаборатория за съответствие с немските стандарти – DIN, VDE, HD или EN.
Същите са и условията във Франция. Кабелите се изпитват и се издава сертификат от лаборатория за съответствие с френски стандарт – NFC.
В Словения кабелите се изпитват и се издава сертификат за съответствие с SHD. В Хърватия, Словакия и др. държави от ЕС са въведени вътрешни сертификации за съответствие с националните стандарти. Тази практика спира вноса на нестандартни стоки, фалшификати с лошо качество, и предпазва местните потребители от некачествена и опасна продукция, посочват от БАСЕЛ.
Затова от браншовата организация предлагат да се разгледа възможността за създаване на “Акредитирана държавна лаборатория за изпитване на кабелни изделия“.
Тази лаборатория може да бъде в структурата на Главна дирекция „Национален център по метрология“ или към някой от техническите университети (например към Електротехническия факултет на ТУ София), посочват от БАСЕЛ в писмо до Давид Сукалински, зам.-министър на икономиката.
След създаване на лабораторията да бъде въведена задължителна сертификация и контрол при вноса на кабели от страни извън ЕС, настояват от браншовата организация.