Производството на бира в България расте през 2023 г., показват актуалните данни на Евростат. Страната ни е произвела около 459 млн. литра бира, което е минимален ръст с около 3%.
Така делът на българското производство достига около 1,4% от европейското. Румъния, чието население е три пъти по-голямо от българското, произвежда и три пъти повече бира.
Само за миналата година тамошните фабрики са доставили 1,5 млрд. литра. Делът на Румъния в общото производство на Европейския съюз е 5%.
Доклад
Въпреки ръста, отчетен от Евростат, според новото издание на доклада на водещия световен доставчик на бира BarthHaas за 2023 г. България слиза с няколко места надолу сред производителите на бира в света.
Докато през 2022 г. тя е заемала 48-о място по производство на пиво в света, за миналата година тя заема 53-та позиция.
Страните членки на ЕС през 2023 г. са произвели 32,5 млрд. литра бира, съдържаща алкохол, и 1,8 млрд. литра безалкохолно пиво, показват данните на Евростат.
В сравнение с 2022 г. производството на алкохолна бира в ЕС е намаляло с 5%, докато това на безалкохолната расте с 13,5%.
Германия за поредна година е европейският лидер в производството на пиво. Със 7,2 млрд. литра тя има дял от 22,3% в европейската продукция. На второ място се нарежда Испания с производство от 4 млрд. л и дял от 12,4%. Трета е Полша с 3,5 млрд. л, четвърта – Нидерландия, с 2,4 млрд. л, а пета – Белгия, с 2 млрд. л.
Според доклада на BarthHaas за поредна година втората по големина икономика в света Китай е лидер по производство на пиво в света, следван от САЩ, Бразилия и Мексико.