Цените на жилищата в Англия отново тръгнаха нагоре и на все повече хора им се налага да теглят дългосрочни ипотечни заеми, които ще изплащат до пенсиониране. Колко дълго трябва да се работи за дом на Острова?
След почти 2-годишно намаление, цените на имотите в Обединеното кралство пак се увеличават. Огласени данни показаха, че те са поскъпнали с 1,3% в сравнение със същия месец миналата година. И средната цена на жилище в момента е 266 064 паунда или около 614 000 лева.
Според експерти това показва, че пазарът се стабилизира, след като повишените лихви по жилищни кредити охладиха надеждите на много хора да си купят свой дом през последните години. Но това се случва при много по-неизгодни условия, съобщава Нова телевизия.
Стотици хиляди собственици на жилища са теглили ипотеки за тях, които ще трябва да изплащат до пенсиониране. Заради високите лихви по кредитите те са разсрочили максимално срока за връщане на парите, за да могат да се справят с месечните вносоки. Ако преди са гледали да го направят за 25 г., сега трайно се насочват към 30 и повече години.
„Първото нещо е с каква пределна възраст биха се съгласили да работят заемодателите? Различните кредитори имат различни критерии. Нека погледнем как са се развивали досега нещата, свързани с пенсионирането.
Традиционната възраст за пенсиониране беше 65. Тогава кредиторите казваха – добре, ще даваме заеми докато навършите 65 години – няма значение каква е възрастта на клиента, ще отпускаме пари до 65-тата година.
Тогава знаехте, че обикновено можете да вземете ипотека, която да изплащате 25 или 30 години. След това кредиторите повишиха възрастта до 67 – в крак с увеличението на пенсионната възраст. Но правилото обикновено бе, че кредиторите ще ви отпуснат ипотека до 65-тата ви година“, обясни Паям Азади, кредитен консултант.
Но тъй като хората по-трудно събират пари и за депозит по заема, изплащането му се отлага за още по-късно време в живота.
„През последните няколко години обаче тези 67 години всъщност се увеличиха и станаха 70. И сега много от кредиторите ще ви позволят да теглите заем, който да изплащате до 70-тата си година без да изискват документи, с които да доказвате, че сте платежоспособен. Но сега ще ви дам пример за това какво се случва след тази възраст.
Има кредитори, които посочват, че ще ви отпуснат заем и до 80. И си казвате, че това е страхотно! Но за годините от 70 до 80 те ще поискат да видят доказателства, че имате пенсия, с която можете да покривате финансовите си задължения, да изплащате ипотеката. А много хора нямат такава висока пенсия“, посочва Азади.
Собствениците на жилища под 30 г., които теглят заеми с дълъг срок на връщане, са се е увеличили повече от два пъти през последните две години, а при тези на 40 години ръстът е с 30%.
„Вероятността да можете да изплащате ипотека в дългосрочен план също е много важен фактор. Ако сте зидар, вероятността да работите до 75-годишна възраст не е много голяма. Но ако, например, сте адвокат, администратор, счетоводител, или някой, който не се занимава с физически труд, то би могло да се предположи, че ще бъдете трудово активен и на тези години.
И има кредитори, които ще ви отпуснат заем за ипотека. Такива са правилата в момента – 70 години е общоприетата норма. Но може да се отиде и на 75, като има и няколко кредитори, които биха дали пари, които да изплащате и докато станете на 80 години“, коментира още Паям Азади.
Проучване на Английската банка показа, че 42% от новите ипотеки имат крайна дата за погасяване, когато получателите им ще са на пенсионна възраст. Само през последните три месеца близо 300 000 жилищни заеми са били в тази група.