Все повече институции ще имат право да „ровят“ в кредитното ни досие. Освен всички банки и небанкови дружества, предоставящи заеми, полицията, прокуратурата, органите на следствената власт, сега кръгът се разширява.
Проверки в Централния кредитен регистър /ЦКР/ и Регистъра на банковите сметки и сейфове могат да правят още Комисията за незаконно придобитото имущество, наред с Комисията за противодействие на корупцията.
Добавят се и структури на МВР като Главна дирекция „Гранична полиция“ и Дирекция „Вътрешна сигурност“.
Това се случва след допълнения в Закона за кредитните институции, приет на първо четене вчера. И двата регистъра се поддържат от БНБ.
ЦКР съдържа информация за размера на съществуващите задължения по кредити и дали вноските са плащани редовно.
Ако има забавяния, те също се отразяват. Регистърът на банковите сметки и сейфовете пък дава информация за броя на банковите сметки, вида им, наетите сейфове и т.н.
Колко пари има в банковите сметки обаче или какво е затворено в банковия сейф си остава тайна.
Всяко физическо лице след писмено искане до БНБ също може да направи справка за себе си и в двата регистъра. Особено полезен за наследниците на починали лица се оказва този за банковите сметки.
Допреди години, на тях им се налагаше да обикалят от банка в банка, за да проверяват дали покойникът е имал банкова сметка в конкретната финансова институция.
Сега извадката посочва в колко банки починалото лице е имало приживе пари, които след смъртта му се разпределят между наследниците.