Разходите за Игрите в Париж приближават девет милиарда евро

Разходите на френската столица за домакинството на Летните олимпийски игри приближават 9 милиарда евро, но са значително по-малко от похарчените средства от организаторите на предишните две летни Олимпиади – Рио 2016 и Токио 2020, чийто официален олимпийски бюджет надхвърли 12 милиарда евро.

„Целта ни не е задължително да излезем на печалба. През цялото време се стремяхме да харчим това, което си осигуряваме като приход. Искаме да организираме едни запомнящи се игри и да го постигнем с балансиран бюджет. Това е задачата ни. Оставили сме си малък буфер и се надяваме да не се наложи до го използваме, така че да завършим на плюс в края, но със сигурност сумата няма да бъде значителна“, коментира изпълнителният директор на организационния комитет на Париж 2024 Eтиен Тобоа.

Увеличение на планираните разходи дойде от добавянето на допълнителни сили за гарантирането на сигурността по време на Олимпиада. Над 80 хиляди полицаи, жандармеристи, военни, частни охранители, включително и униформени сили от чужбина, бяха ангажирани, за да следят за опазването на обществения ред около провеждането на Игрите (26 юли – 11 август). Бяха отпуснати и допълнителни средства за служителите в градския транспорт и в работещите в някои сфера на услугите в обществения сектор, за да се избегне заплахата от евентуални стачки.

Организаторите на Париж 2024, обаче, се уверени, че това няма да бъде съществено и със сигурност ще бъдат избегнати големите загуби, които отчетоха домакините на Игрите в Рио 2016 (около 1.8 милиарда евро) и в Токио 2020 (около 750 милиона евро), като в японската столица това се дължеше основно на липсата на фенове заради пандемията от Ковид-19.

Във Франция са доволни от интереса на спортните запалянковци към Игрите, като в средата на месеца се похвалиха, че са продали рекордните 8,6 милиона билета, с което е подобрено върховото постижение от 8,3 милиона от Игрите в Атланта 1996. Но почти 2/3 от пропуските са закупени от местни жители, а в същото време, броят на туристите в Париж през юли и август се очаква да бъде по-малък от очаквания, тъй като част от планиралите посещение на френската столица са отложили намеренията си заради увеличените цени за нощувките и притеснения от големи задръствания заради очакваните твърде много хора в града по време на Олимпиадата.

Париж разполагаше с доста спортни съоръжения, които да приемат състезания от Игрите, така че не се наложи да се правят съществени разходи за изграждане на изцяло нови. Приоритет бяха построяването на центъра за плувни спортове на стойност 175 милиона евро, както и на 8-хилядната зала, която ще приеме надпреварите по гимнастика и бадминтон, за 138 милиона евро.

Най-голяма част от бюджета от 1.5 милиарда евро домакините похарчиха за изграждането на олимпийското село в предградието Сен Дени, но други много съществени разходи като удължаването на линия 14 на метрото на стойност 3.5 милиарда евро и 1.4 милиарда евро за почистването на река Сена, за да може да се плува в нея, останаха извън олимпийския бюджет заради общественото си значение.

Така 4.5 милиарда евро от общите разходи бяха отделени за построяване и реновиране на спортните стадиони и съоръжения, а 4.4 милиарда бяха отделени за оперативни разходи, като например за осигуряване на жилищни площи за настаняване, за подобряване на транспортната система и др.

Построеното олимпийско село на площ от 53 хектара земя включва 82 сгради, в които могат да бъдат настанени около 14500 жители. В селото е изграден най-големият ресторант в света в момента, в който едновременно могат да се хранят до 3500 души, има медицински център със специална физиотерапевтична част, който е на разположение на спортистите 24 часа в денонощието, места за забавления като киносалон, зали за игри и за организиране на различни културни мероприятия, фитнеси, спортни площадки, плувни басеини и зелени зони за почивка.

Обзавеждането в олимпийското село е изцяло от рециклируеми материали, тъй като намерението на домакините е след края на Игрите и на Параолимпиадата (28 август-8 септември), то да бъде преобразувано в изцяло нов квартал, в който да живеят около 6 хиляди души и още толкова да работят.

Планът е да се оформят 2500 жилища, един блок за студентско общежитие, хотел, 3 хектара главен парк, както и още общо около 7 хектара градини и други зелени площи, 120 хиляди квадратни метра офиси и помещения за обществени услуги и 3200 квадратни метра магазини.

Следвай ни:

Сподели