Не е за вярване какъв бум има при купуването на жилища

С една пета или 20 на сто са намалели офертите за готови жилища в цялата страна. Това сочат данни от доклад на агенция за недвижими имоти.

„Наблюдаваме устойчива тенденция от пролетта насам – много хора отлагат решението за продажба въпреки високите цени в момента. На вторичния пазар остават тези, които имат план за вложение на средствата впоследствие, например в друг имот или стартиране на бизнес.

Собствениците на имоти, които нямат необходимост от спешни пари, не виждат мотив да се разделят с тях”, коментира Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на компанията.

Данните на агенцията за недвижими имоти сочат, че едва 10% от клиентите им през полугодието са продали имота си поради необходимост от пари. Около 18% от хората продават, за да купят, а над 30% излизат от предходна инвестиция в условията на високи цени.

Активност

Въпреки спада на офертите сделките растат, както и цените на жилищата. Активността в София се повишава със 7% на годишна база, а във Варна и Пловдив – съответно с 8% и близо 20%.

Вписаните продажби в имотния регистър са нараснали незначително на база същия период на миналата година. През второто тримесечие на тази година са 54 379 броя, а година по-рано са били 54 371 броя.

С около 8% нарастват крайните цени на сделките в София за периода януари-юни 2024. В Пловдив нивата се покачват със 17%. Ръстове се наблюдават и във Варна и Бургас, където много хора влагат в жилище, което да ползват като втори дом на морето.

Общо 24% от сделките в София са с инвестиционна цел, във Варна това са 21% от покупките. В Бургас с инвестиционна цел са купени около 30% от жилищата, а в Пловдив – 26%.

Търсене

Най-търсените жилища на пазара продължават да са 2-стайните и 3-стайните апартаменти. Те формират над 75% от всички сделки, а интересът към двата типа към момента е идентичен. Малко над 5% от покупките в София са на гаражи, чиято средна цена е 25 000 евро.

Средната възраст на купувача в София е 41 години, сферата на работа на клиентите е в областта на здравеопазването, строителството, IT, търговията, финансите.

Сподели