ООН излезе с доклад, в който обръща прогнозата на Организацията отпреди две години. Тогава се твърдеше, че броят на жителите на планетата няма да намалее до края на века.
Департаментът по икономически и социални въпроси на ООН обаче публикува ново изследване, според което пикът на населението ще е през 2084 г, когато хората ще бъдат 10,3 милиарда души. След това обаче спадът ще е необратим.
Населението ще започне да намалява през следващите десетилетия, като това ще е за първи път след чумната пандемия, избухнала през XIV век.
„Демографският пейзаж се промени значително. В някои страни коефициентът на плодовитост сега е дори по-нисък, отколкото се смяташе досега. Наблюдаваме и забързан спад в някои региони с висока раждаемост“, пише Financial Times като цитира заместник-генералния секретар на ООН Ли Джунхуа.
Жените по света раждат средно с едно дете по-малко, отколкото през 1990 г., и тази тенденция само се увеличава, според доклада на организацията. Нивото на родените се характеризира като „ултра-ниско“.
Гражданите предпочитат да имат по-малко деца, тъй като страните стават по-богати.
В резултат на това населението на Китай може да намалее наполовина до края на века – от 1,4 милиарда на 639 милиона души.
Европейците ще намалеят с 21 процента – никой друг континент няма да загуби толкова много население до новия век.
До 2079 г. ще има повече възрастни жители, отколкото непълнолетни.
„Ако медицината и медицинската наука не могат да се справят с болестите на възрастните хора, ще имаме много възрастни хора с увреждания и все по-малко млади хора, които могат да се грижат за тях, а това ще стане много трудно“, казва Чарлз Гудхарт, професор в Лондонското училище по икономика.