Актуализация на бюджета е необходима само когато толкова зле вървят приходите или пък толкова дълбоко в популизма навлязат политиците. Няма да сме свидетели на актуализация на бюджета през настоящата година. Това заяви бившият финансов министър Милен Велчев в ефира на bTV.
Той обясни, че България може да влезе в Еврозоната в зависимост от нивото на инфлацията и правителство независимо кое е то. Няма проблем и по време на служебно правителство България да стане член на Еврозоната, при достатъчно желание и политическа воля.
Според него това, което може да се направи, за да може България да влезе по-бързо в Еврозоната, е да се спазва бюджетната дисциплина, да се преструктурират разходите, да се постигне по-нисък бюджетен дефицит, отколкото е заложен в бюджета.
По думите на Велчев, ако трябва да се търси вина на управляващите за инфлацията, това са прекомерните бюджетни разходи през последните години.
Милен Велчев изтъкна, че трябва да има стабилно управление, с хоризонт поне една година, а защо не и 4 години, и тогава партньорите на България ще знаят, че това, което заявява правителството, като приемане на еврото и влизане в Еврозоната, ще бъде факт занапред.
Ако искаме да останем в периферията като Полша, Чехия, Унгария или Румъния, това технически също е възможно, но не е най-добрият вариант за България, предупреди бившият финансов министър.
Милен Велчев обаче е скептичен, че ще има редовно правителство, като е напълно възможно служебния кабинет да продължи да управлява. По-добре е да има известно време редовно правителство и мнозинство, което може да приеме редица закони по Плана за възстановяване, за да напреднем колкото можем в тази област, надява се Велчев.
Той смята, че ни очакват тежки времена и „някаква форма на финансова криза в Еврозоната“, произтичаща от лошото бюджетно състояние на редица държави, имащи политическа криза.
Предстоят и финансови бури, които може да засегнат и нас, каза още Велчев.