Кънчо Стойчев „Лъжа е аргументът, че има обществен натиск против частна детска болница“ ГРАФИКИ

Отчетливо мнозинство от българските граждани (81,2%) считат, че детските болници, клиники и отделения са недостатъчни, независимо дали те са част от многопрофилни болници или самостоятелни лечебни заведение. А сред родителите с деца този процент е още по-висок, предава БНР. 

Това са резултати от собствен сондаж на „Галъп интернешънъл болкан“, проведен в последните дни във връзка с нашумелия в обществото ни дебат за здравеопазването.

Във връзка с нашумелия случай със спирането на разрешението за строителство на нова частна многопрофилна болница в София с детско отделение “Мама и аз”, общественото мнение в съотношение близо две към едно е за реализация на такъв проект.

Прави впечатление много високата степен на заинтересованост (две трети свидетелстват за информираност) на хората по този случай, което е знак за важността на проблема.

Две трети от българите са запознати с факта на висока детска смъртност у нас в сравнение със средните показатели за ЕС, като сред хората с малки деца степента на притеснение от този факт е много голяма.

Социологът цитира данни от изследването, според които „хората два пъти по-високо оценяват услугите в частните болници, мнозинството искат да има конкуренция между частни и държавни и всеки да може да направи своя избор“:

Според Кънчо Стойчев няма пречка да се строи ускорено и държавната детска болница, и частна болница, в която да има специализирано звено за лечение на деца:

„На кого пречи? Очевидно опираме до опит да се спре конкурентното начало и се представят съвършено лъжливи аргументи пред обществото“. 

По думите му е безобразно това политиците да казват, че след 5 години ще има Национална детска болница, а същевременно да се спира болница, която може да заработи след година.

Сподели