Нова измама, “метнаха“ баба да даде над 4 бона за…

Измамиха възрастна жена да си купи от презентация масажор и „подаръци“ за 4390 лв.

„Като отидох, нямаше никакъв адрес, инициали, обозначения за фирма, чието име дори не ми казаха. Поискаха ми личната карта, разпитваха ме имам ли лични доходи и само от пенсия ли са. Поискаха да си изключа телефона, за да не се пречи, когато започнат да говорят.

Тогава разбрах, че това не е масажно студио и няма да ми правят масаж, а презентация. Появи се един мъж и започна да ни представя масажори.

Проведоха формална томбола, теглихме номерца и обявиха, че аз и приятелката ми сме печелившите. Какво печелим – масажор и „подаръци“ за 4390 лв. Когато възрастната дама поискала да се обади на дъщеря си, я спрели и започнали да я убеждават, че ще е много доволна от покупката.“, разказа пред камерата на bTV пострадалата, която е попаднала на презентацията след телефонно обаждане и покана за масаж.

„Това ми бяха всичките пари. Останах с 67 лв., взех на заем от приятелка 100 лв., за да си завърша месеца. Много зле се чувствах. Чаках пенсията. Чаках с нетърпение и някой от шефовете да благоволи да разговаря с мен и да го помоля да ми приеме тези неща, да направи компромис.“

„Потребителите трябва да знаят, че никой не може да ги принуждава да си купят стока, услуга и каквото и да било, ако те самите на желаят.

Друг е въпросът, че чрез умели и изпитани във времето маркетингови стратегии много зложелатели успяват да привлекат предимно възрастни хора в презентационни зали, да при приласкаят с галантно отношение и ловко да ги убедят, че предлаганите им продукти с чудотворни свойства за хиляди левове са подарък и ще излекуват всичките им болежки“, коментира случая специално за Габриела Руменова – основател на онлайн платформата „Ние, потребителите“.

Тя акцентира, че най-често жертва на подобни измами и нелоялни търговски практики са по-възрастните хора, които са от поколение с друго възпитание – наивни, добронамерени и доверчиви, притесняват се да откажат каквото и да било, дори на непознати хора, дори когато осъзнават, че ще си навредят.

„Неслучайно в Закона за защита на потребителите има специален текст, който трябва да осигури по-висока степен на защита на тези уязвими потребители.

Текстът гласи, че е нелоялна търговската практика, която е възможно да промени съществено икономическото поведение на ясно установима група от потребители, особено уязвими към търговската практика или към стоката или услугата, за които се отнася търговската практика, поради техен умствен или физически недостатък, тяхната възраст или доверчивост, когато търговецът е могъл да предвиди това.

В студиото на „Преди обед“ по bTV Руменова даде три важни съвета. Хората да бъдат много критични към послания за чудодейни свойства на продукти и уреди. Да не се поддават на притискането да купят предлаганата за продажба стока.

Да знаят, че в общия случай имат право да се откажат от покупката, с което отпада и договорът им за кредит, ако са сключили такъв. Важно е да имат предвид, че от някои покупки не могат да се откажат – например, изработени по индивидуални параметри стоки или поради хигиенни съображения, но търговецът трябва да ги е предупредил за това.

Сподели