Финансов ресурс в размер до 70 700 159 лева по интервенцията за преходна национална помощ за тютюн за Кампания 2023 г. утвърди на свое заседание Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ), съобщиха от Фонда.
Размерът на подпомагането е обсъден с представители от бранша на Консултативен съвет по тютюна, проведен на 16 януари 2024 г.
Съгласно последната реформа на общата селскостопанска политика (ОСП), за периода 2023 – 2027 г., право на подпомагане по интервенцията за преходна национална помощ за тютюн, необвързана с производството, имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през която и да е година на референтния период 2016 – 2018 г., който е изкупен по реда на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия (ЗТТСТИ).
Допустими за участие в интервенцията за преходна национална помощ за тютюн са земеделски стопани, които продължават да извършват земеделска дейност, като това изискване се приема за изпълнено, когато към момента на подаване на заявлението за подпомагане или на плащането на помощта са вписани в регистъра по чл. 7 от ЗПЗП или в регистъра по чл. 4, ал. 2 от ЗТТСТИ.
Преходната национална помощ за тютюн се изплаща на килограм въз основа на годишното количество изкупен качествен (1 – 3 класа) тютюн по сортови групи, както и диференцирано за различните количества в сортовите групи през една от годините на референтния период, съгласно данни за изкупения тютюн в регистъра по чл. 4, ал. 2 от ЗТТСТИ.
Земеделският стопанин заявява еднократно при първото заявяване на интервенцията въз основа на коя от годините на референтния период, през която е отглеждал тютюн, да се определи размерът на изкупения тютюн по сортови групи.
Схемата за преходна национална помощ за тютюн се прилага от 2015 г.
В Индикативния график за предстоящите оторизации по интервенциите на директни плащания за Кампания 2023 е записано, че в периода от 1 до 10 март предстои да бъдат преведени средствата на тютюнопроизводителите по горепосочената интервенция.