Весела Лечева с важни инициативи в първото си заседание като член на комисия в МОК

Председателят на Българския стрелкови съюз Весела Лечева взе участие в заседанието на Комисията по „Обществени въпроси и корпоративни комуникации“ на Международния олимпийски комитет (МОК).

Членовете на комисията проведоха дискусия по няколко важни теми – за ролята и влиянието на МОК на фона на глобалните събития, за репутационните рискове в следващите години, както  и за внедряването на изкуствения интелект.

Президентът на МОК Томас Бах откри заседанието, а като нов член Весела Лечева благодари на Бах за оказаното й доверие и потвърди, че ще работи за утвърждаване на авторитета на организацията. От своя страна Бах заяви, че се радва, че Лечева е част от комисията и от своя страна благодари за последователните позиции на България за запазване на олимпийското движение.

Томас Бах запозна членовете на комисията с резултатите от участието си в Общото събрание на ООН. Там президентът на МОК подчерта значението на олимпийското примирие в момент, в който светът е изправен пред толкова много конфронтация, разделение и поляризация.

По време на дискусията Весела Лечева коментира, че приветства усилията на президента на МОК да следва политика на политически неутралитет и автономия на спорта, които са заложени в Олимпийската харта. В изказването си тя каза още, че определя като един от най-сериозните репутационни рискове пред организацията – възможността да бъде въвлечена като инструмент в политическите и военни конфликти.

„Смисълът на олимпийското движение е да обединява, а не да разделя. Тези наши изконни ценности трябва да бъдат в основата на нашата позиция, която да отстояваме въпреки политическия натиск. Ние не можем да страним от политическите процеси, но не бива да участваме в тях. Задачата ни е да мислим основно за спортистите и да правим възможното, за да могат те да се изяват на най-големия спортен форум в света. Казвам го много убедено, защото лично съм го преживяла“, каза Весела Лечева, цитирана в прессъобщение до медиите.

„В периода 1983-1984 година бях в много добра форма и имах всички шансове да спечеля титла от Лос Анжелис 1984. По политически причини, комунистическите лидери на държавите от тогавашния Източен блок, решиха да бойкотират Игрите. Това ме лиши от моята олимпийска мечта. Бях гневна, защото четири години от моя труд бяха зачеркнати. След това бяха необходими много усилия, за да се върна отново мотивирана на стрелбището и да спечеля медали от следващите Олимпийски игри в Сеул и Барселона. Но никога няма да забравя как аз и останалите спортисти се чувствахме през 1984 година. Призивът ми е – дано никога с наше решение не допуснем спортист да бъде в същото положение, както бяхме всички тогава“, разказа тя.

Весела Лечева предложи и редица инициативи. На глобално ниво може да се разработи програма „Олимпийци без граници“, в която медалисти от различни страни да участват активно в благотворителни дейности, да са ролеви модели в зони на конфликти и бедствия.

„Тези хора, които са модел за подражание по цял свят, могат да дадат необходимата вяра и надежда, а също така да фокусират вниманието върху проблеми, които влизат в новините, но не и в сърцата и мислите на хората“, заяви още Лечева по време на продължилото четири часа заседание на Комисията по „Обществени въпроси и корпоративни комуникации“.

Лечева предложи също така МОК да взаимодейства активно с организации като Червения кръст и Червения полумесец, които имат важна международна роля и са пример за хуманизъм.

Последвайте канала ни в

Сподели