Скандалите продължават да тресат парламента. Нов епизод на дразги между народните представители се разрази по време на дебатите около „Проект на решение за създаване на Временна комисия за защита на правата на психичноболните пациенти и изготвяне на законодателни промени, които да ги гарантират“ и нейните членове.
Депутатите от „Възраждане“ обявиха, че тези предложения са некомпетентни и показват липса на всякаква експертиза, а целта на комисията е да се дадат пари на НПО-та. Петър Петров обяви, че независимият депутат Радостин Василев трябва да има възможност да предложи член на комисията.
„Членове на тази комисия трябва да бъдат хора, които могат да предложат своето експертно мнение, своя личен опит и своята подготовка. Обръщам се към г-н Радостин Василев. Моля ви, напревете и вие свое предложение и предложете за член на тази комисия Искрен Митев от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Същият е доказал, че има опит да е член на тази комисия.
Съжалявам за приповдигнатия тон, но аз се радвам, че така на Искрен Митев ще се даде възможност да бъде участник в една комисия, която заслужава той да бъде неин член. Аз съм сигурен, че той със своето знание, своето мнение и своя житейски опит той ще направи така, че тази комисия наистина да има коефициент на полезно действие.
Депутати се пращат в лудница, председателят избесня
Чест и почитание към всички, които се опитват да помогнат на психичноболните, но много искам тази временна комисия, надявам се с участието на Искрен Митев, да направи такива законодателни промени, които да не позволят такива като него да стават народни представители“, обяви Петров, при което колегите му от „Възраждане“ избухнаха в смях.
Тук право на лично обяснение поиска Радостин Василев.
„Изненадан съм от идеята на г-н Петров. Тя обаче е иновативна, защото за първи път пациенти заедно с лекуващи ще бъдат част от една и съща комисия.
Ние трябва много сериозно да помогнем на Искрен Митев и не да го номинираме, а да му запазим честта и достойнството.
Неговото присъствие тук всеки ден нанася непоправими щети на психическото му състояние. Аз не искам да ставам съучастник на всичко това.
Моля, нека станем на крака за Искрен Митев“, заяви Василев и започна да се смее, което предизвика още по-бурен смях в депутатите от „Възраждане“.
Мирослав Иванов от ПП-ДБ призова председателят на парламента Росица Кирова да спре тези подигравки и да отнема думата на хората, които показват липса на всякакъв морал.
„Радвам се тази точка дава възможност да се покаже колко ниско е нивото в Народното събрание. Тези хора се сгромолясаха на изборите, провалиха се брутално и сега им остава да атакуват един човек.
Един ден, когато бъдете презряни и от децата си, ще си спомняте за този момент, когато сте се гаврили с хора, на които ние се опитваме да помогнем и да защитим правата им“, отговори от своя страна Искрен Митев на „Възраждане“ и Радостин Василев.
„Никой няма да се извини за този цирк, който тези хора направиха и то по толкова важен законопроект. Нито „Възраждане“ ще се извиняват, нито Радостин Василев ще се извини. Това е причината аз да се извиня от тяхно име на всички засегнати граждани“, обяви от трибуната депутатът от ПП-ДБ Михал Камбарев.
Радостин Василев продължи с бруталните изказвания и отговори на Мирослав Иванов. „Този човек да ми говори за морал? Той, рогоносецът, който заедно с Лена и Киро унищожиха всякакъв морал в политиката. И той беше заместник-председател на парламента заради едни парапети“, каза Василев, но Росица Кирова му отне думата и се закани да провери стенограмата и да му наложи наказание, ако се окаже, че е чула правилната дума. В крайна сметка Василев беше наказан със „забележка“ заради думата „рогоносец“.
След горещите дебати депутатите все пак създадоха комисията, която има за цел да проучи какви нарушения на правата на психичноболните пациенти са констатирани у нас от Европейския комитет против изтезанията и омбудсмана на Република България и да изготви законодателни промени, с които да се гарантират равните права на българските граждани. „За“ гласуваха 137 народни представители, нямаше „против“ и „въздържал се“.
На комисията се възлага задача да се изведе на водещо място в Националната стратегия за психично здраве гарантирането на спазване правата на тези пациенти и да се обсъди и предложи отпадане на института на запрещението. Освен това, съвместно с неправителствени организации и медицински експерти, да се предприемат нужните стъпки да се осигури деинституционализирането на психичноболни пациенти и зачитане на личния им избор.
Временната комисия се състои от 12 народни представители – по двама от всяка парламентарна група. Тя се избира за срок до изчерпване на предметния ѝ обхват, но не по-късно от шест месеца от създаването ѝ. В края на своята дейност комисията следва да излезе с доклад. За председател на временната комисия беше избрана Деница Сачева от ГЕРБ-СДС, а за членове Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС, Росица Пандова и Стела Николова от „Продължаваме промяната – Демократична България“, Маргарита Генчева и Георги Георгиев от „Възраждане“, Севим Али и Хатидже Георгиева от ДПС, Валентина Димова и Смиляна Нитова от „БСП за България“ и Цветан Предов и Станислав Богдански от „Има такъв народ“.
Скандалите не спряха и след гласуването на комисията. Радостин Василев продължи с изявите си от парламентарната трибуна и се оплака, че е получил СМС от Лена Бориславова.