„Когато се взима заем, най-важният въпрос е за какво ще бъде използван – дали ще бъде разпилян без положителен резултат, или ще се инвестира за материален ресурс”. Това заяви банкерът Левон Хампарцумян в предаването „Челюсти” по Нова нюз.
Думите му са по повод информацията, че българското правителство подготвя вземането на нов държавен дълг.
„Ако похарчим съществена част от дефицита си, за да покрием високопроизводителна земеделска земя с фотоволтаици, си стреляме в крака. Ще създадем работни места за други икономики, които произвеждат панелите. Ние ще имаме еднократна инвестиция, няколко семейства, които се занимават с това нещо на едро, ще забогатеят рязко. Резултатите за българската икономика ще са нулеви, нито ще имаме нови работни места”, каза Хампарцумян.
Той призна, че в последните 15-ина години разликата между по-високите и по-ниските доходи се е увеличила. Това не е добра индикация за една държава, която твърди, че е социална, европейска.
„Ако одеялото е късо, трябва да разбереш дали да си завиеш главата, или краката. Икономиката ни се стреми да уголеми одеялото”, даде пример Хампарцумян.
Според Стоян Панчев от ЕКИП ролята на държавата е да си изпълнява задълженията към хората, примерно – към пенсионерите. „При висока инфлация тези хора обедняват значително бързо”, каза той.
Относно ръста на данъците Панчев обясни, че при ниски данъци е по-лесно те да бъдат платени, което води до допълнителни приходи в бюджета.