МАРЕК е съкращение, което всички познаваме. По-интересна е каква е връзката между това съкращение, с коя личност се свързва и по какъв начин оказва влияние на град Дупница, пише Poznanieto.bg.
Станке Димитров – Марек
Това е старото име на града, който повечето от вас със сигурност познават. През 1948 той е прекръстен на името на Стефан Димитров, както е и истинското му име. Родом от Дупница, той е юрист по образование, взема участие в Балканската война и работи като адвокат в родния си град. Активен участник във Войнишкото и Септемврийското въстание.
През 1925 е делегат на среща на Комунистическия Интернационал, когато разбира, че е задочно обвинен за атентата в Света Неделя – получава смъртна присъда и остава в СССР. Умира през 1946 година в самолетна катастрофа над град Брянск. По-интересен е прякора, с който остава в историята – МАРЕК.
М – Марксист
А – Антифашист
Р – Революционер
Е – Емигрант
К – Комунист
За кратък период, между 1949 и 1950 година, градът носи името на МАРЕК. Разбира се, в момента с името на Марек се свързва известния футболен отбор от града, побеждавал „Байерн Мюнхен“ и „Абърдийн“ на сър Алекс Фъргюсън. От 1950 година до 1990 градът отново носи името Станке Димитров, а след промените връща първоначалното си име Дупница.
Какви стари имена е носил град Дупница?
Селища в района около Дупница е имало още в дълбока древност. Там се е намирал древният тракийски град Германея.
Тобиница
Смята се, че това е името на населеното място по времето на Средновековието. Среща се и с вариациите Доупла, Дъбница, Дупница и вече по-късно Гюмюаш дере (Сребърна река). Една от причините да се споменава често в аналите, е близостта му с Рилския манастир.
Друга важна историческа местност близо до Дупница е Разметаница – предполагаемото място, където Самуил е убил брат си Арон, обвинявайки го в предателство. Тобиница бива част от Първото и Второто Българско царство, а за извесетен период и от Душаново Сръбско Кралство. В края на 14 век бива присъединен към Османската империя. Името на града последно се споменава и в хрониките на немския рицар Арнолд фон Харф, преминал през него през 1499 година.
Дупнидже
В данъчните архиви на Османската империя се споменава за първи път под името Дупнидже, но става въпрос за село, а не за град – пак в края на 15 век. Това навежда на основанието, че различните автори превеждат по различен начин името на селището. Повечето историци са на мнение, че след включването му в Османската империя градът постепенно намалява значително като брой население, тъй като чак през 1565 се среща за пръв път отново като град под вече настоящето си име Дупница.
Какво означава Дупница?
Тъй като се срещат няколко варианта на това име, например Дупница, Дупеница, Дъбница,Дубница и т.н., виждаме общ корен на всички тези имена. Едната хипотеза за произхода на името е свързана с думата дъб – легендата гласи, че е имало голяма дъбова гора в днешната централна част и оттам идва името Дъбеница.
Друга популярна версия е на академик Йордан Иванов, според когото прабългарският произход на името на града – от старобългарската дума доьпънъ – издълбан, дупчест, на дупки. В потвърждение на думите на академика се използва описание на френски рицар преминал през града в началото на 19 век, който го описва като намиращ се в най-ниската част на долината, обграден с целогодишно снежни върхове. След Освобождението градът става част от Княжество България под името Дупница.