Това не го знаехте! Името на този български град е свързано с желязо

Днес ще ви представим историята на един български град, името на който е свързано с елемента желязо. В района се добива желязо и това е един от основните символи на града. Разберете повече за неговата история, пише Poznanieto.bg.

Кой български град е свързан с елемента желязо

Отговорът е Самоков. Името на града е свързано с метода на изчукване на желязото на пръти – нарича се самоков. Самоковът представлява металургично съоръжение, което се използва за отстраняване на примесите от суровото желязо и последващото му изковаване на пръти или на плочи. Самата дума самоков е изградена от двете думи – сам кова.

Историята на град Самоков 

Трябва да се отбележи, че сегашният град Самоков не се намира на мястото на първоначалния град. Старият Самоков се е намирал в днешната крепост Шишманово кале. Там се е намирал античният и средновековен град.

1500 лв. Казино Бонус за Нови Клиенти на efbet.com

Причината да носи това име не е свързано с последния български цар – Иван Шишман, а неговият брат Иван Асен V Шишман. Той загива в битка по време на обсада и поради тази причина бива познат по този начин.

Иначе самият град се смята, че е създаден още по римско време.Още в най-ранните години на създаването му, се свързва с добиването на желязо. В самият град се произвеждат големи железни изделия, които имат много разнообразни приложения.

Има теория според която самоковските занаяйтчии са успели да влязат във връзка с колегите си от Трансилвания и по техен модел на въведи саксанските пещи, ковашки работилници и големите чукове, които също носят името самокови. В рамките на България, Старият Самоков се превръща в истински занаятчийски и индустриален център.

В Османската империя

Старият Самоков пада през 1388 година в Османска власт. Градът бива разрушен и неговите жители се изместват на сегашното място на Самоков. Постепенно градът връща своята слава, като особено през XVIII и XIX век се смята за основен център на желязнодобивната и преработваща индустрия в рамките на Османската империя.

Освен типичните железни изделния като пирони, мотики, лопати и т.н., са се изработвали дори корабни котви и огнестрелно оръжие. По този начин и българското население успява да се съхрани.

Градът се освобождава през 1878 година и попада в територията на Княжество България. Вече върнал се в рамките на страната, той продължава да има огромно значение запазвайки този важен отрасъл като водещ за града и региона.

Сподели