Заплатите в здравната система са тема не от вчера, а случаите, в които средствата стигат за завидни заплати на болнични директори за сметка на по-високи минимални възнаграждения за лекари и сестри, защото не могат да бъдат въведени, вече бодат очите, пише БНТ.
Има ли нужда от промяна на модела на финансиране? Как се формира заплащането на един медик – към основната заплата се прибавят допълнителни възнаграждения. Какъв е проблемът – основната заплата изкуствено се държи ниска – много близо до минималната, както разказват хора от системата. Ето какви отговори дават компетентните лица на наболели въпроси:
Д-р Неделчо Тотев – Сдружение на общинските лечебни заведения:
„Движат се между 1100-1300 лв. – за лекари. А за сестрите 950 лв., някои колеги говорят 850 лв. все още.“
Милка Василева – Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи:
„Най ниското, което съществува е около 880 лева за основна заплата на мед сестра в общинска болница.“
Защо ниската основна заплата е проблем?
Защото приходите на една болница не са константа и допълнителните възнаграждения, които правят заплатите нормални могат и да не се случат.
Петя Георгиева – Институт за пазарна икономика:
„Човек никога не е сигурен колко ще получи в края на месеца и ако има и месеци, в които няма много работа те остават на изключително ниски възнаграждения, които не е редно според нас.“
В Колективния трудов договор са заложени по-високи начални основни заплати. Болниците обаче масово не желаят да ги въведат. Според тях парите просто не стигат за това.
Д-р Неделчо Тотев – Сдружение на общинските лечебни заведения:
„Основната заплата е нещо, което трябва да го гарантирам всеки следващ месец, сега този месец беше слаб. Работи, не работи, те трябва да бъдат дадени. Е, как да са дадени, когато не са изработени.“
Същевременно много болници успяват да осигурят високи доходи за ръководството си без да бъде въведено минималното заплащане за медиците.
Петя Георгиева – Институт за пазарна икономика:
„Възнагражденията на управителите на лечебни заведения всъщност са скандални в някои случаи. Въпросът е, че лечебно заведение се управлява като търговско дружество и възнаграждението се определя по специфичен начин.“
Всъщност стигат ли парите в здравеопазването? Или просто не се разпределят правилно?
Д-р Неделчо Тотев – Сдружение на общинските лечебни заведения: „Задавате ми въпрос, който ако отговоря ще си натреса много врагове. Има тенденциозност при насочване на пациенти към едни определени места, защото интереса клати феса, има практики, които съществуват някъде да се отблагодарят, които насочват пациенти в дадената посока.“
Моделът на финансиране на здравеопазването трябва да се промени, смятат експертите, за да се преодолеят дефицитите.
Д-р Неделчо Тотев – Сдружение на общинските лечебни заведения: „Клиничната пътека вече трябва постепенно спешно да отстъпи друг начин за финансиране, защото тук ние лекуваме всичко, плащат ни за едно. В мътна вода риба се лови, сякаш някой има интерес системата да е сбъркана и все повече да се обърква ,защото нещата вървят по-добре така.“
Здравното министерство работи по ново остойностяване на клиничните пътеки като търсен ефект е справянето с кадровата криза. Недоволството в системата обаче е голямо, а решението на отдавна заложените проблеми изглежда все по-трудно.