Безводие заплашва Истанбул

Най-големият град в Европа – Истанбул – е заплашен от суша. И ако скоро не завали дъжд, половината от мегаполиса ще се сблъска със сериозен недостиг на вода. Вината трябва да се търси не само в природата и в твърде многобройното население, но и в амбициозните строителни планове на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, предават световните агенции.

Язовир „Сазлъдере“, който е източникът на питейна вода за европейската част на най-големия турски град, е почти пресъхнал. Според „Иски“ – доставчика на водни услуги за мегаполиса – в него са останали едва 14 процента от обичайното му количество.

„Преди няколко дни градските власти обявиха, че всичките останали запаси от питейна вода могат да бъдат изчерпани за 60 дни, ако не падне дъжд“, информира още германското издание.

Общинската администрация по водоснабдяването многократно призовава хората в Истанбул да пестят вода. А турските водоснабдителните системи трябва да бъдат модернизирани – голяма част от водата се губи поради течове от тръбите.

На около 50 км от езерото Сазлъдере, точно до Черно море, се намира Теркос – езерото е на около 80 км от центъра на Истанбул. Допреди няколко десетилетия Теркос е бил най-важният водоизточник за града.

Заради химикалите във водите му обаче родителите предупредили децата си да не пият твърде много от чешмата, започнали да използват бутилирана вода за пиене и приготвяне на чай.

За разлика от езерото Сазлъдере, в десет пъти по-големия Теркос все още има достатъчно запаси от вода. Но дори и обемът на този воден басейн е 20 процента от обичайното.

На няколко километра източно от Теркос, директно на черноморския бряг, тече строителството на новото голямо летище на Истанбул. Трите писти скоро ще могат да обслужват до 100 милиона пътници годишно.

„Имаше блата, малки езера и много водни потоци, които захранваха Теркос. Всичко това е застроено. Нищо чудно, че езерото се свива“, говорят местните хора.

Езерото Теркос е изправено и пред още една заплаха – планът на Ердоган за канал от Черно до Мраморно море, който да облекчи корабния трафик, минаващ през Босфора. Каналът трябва да бъде изграден точно между летището и езерото Теркос и да продължи на юг към Мраморно море през езерото Сазлъдере и след това през езерото Кючукчекмедже.

Сподели