Производителите на олио изпищяха и заговориха за цени, ето причината

Миналата седмица стана ясно, че правителството продължава забраната за внос на евтин украински слънчоглед до края на годината.

Това до голяма степен затруднява родните производители. Може да се стигне до временно затваряне на някои заводи заради липса на суровини, каза пред businessnovinite.bg Яни Янев, председател на Сдружение на производителите на растителни масла, пише businessnovinite.bg.

По думите му цената на суровините се определя от външния пазар. „Преди 10 години България беше голям износител на слънчоглед. Изнасяхме по 1,3 тона.

Това накара много хора да вложат пари в големи мощности и да участват с продажби навън. Цените на външните пазари започнаха да падат, последваха ги и цените у нас. Съответно българските земеделски производители отказват да продават слънчогледа на тези цени.

В същото време не може да се внася и суровина на пазарни цени от Украйна. Така производителите на олио са в патова ситуация“, добави Янев.

Въпреки всичко по думите му цената на олиото за крайния потребител за момента няма да расте. 

До въвеждането на забраната за внос на украински слънчоглед у нас са влезли около 460 хил. тона при реколта от 2 милиона тона, а миналата година обемът е бил още по-голям – около 800 хиляди тона. 

На страната ни е необходим внос на слънчоглед от порядъка на поне 1.5 млн. тона годишно, казва още експертът. 

По думите му за страната ни е от ключово значение да увеличи износа на крайни продукти – слънчогледово олио, и да заявоюва нови пазара.

 

Сподели