Сензационна находка в испанска пещера, тези СНИМКИ ще ви шашнат

В Испания учени са открили съкровищница от изображения на животни и форми, които са останали скрити в продължение на хиляди години. Те са открити в пещерата La Pasiega, разположена в Кантабрия, пише glasnews.bg.

Секторът на Иберийския полуостров може да се похвали с приблизително 100 подземни кухини, всяка от които съхранява образци от гравюри и рисунки от епохата на горния палеолит, обхващащи периода от преди 50 000 до 12 000 години, пише IFLScience.

В дълбините на пещерата Ла Пасиега има много художествени композиции, изобразяващи форми на коне, елени, зубри – изчезнал вид говеда, както и четириъгълни символи, ивици и пунктирани декорации.

В опит да разберат по-задълбочено тази маса скално изкуство, учени от университета Комплутенсе в Мадрид са използвали стереоскопична фотография, за да заснемат стените на пещерата. Тази техника включва създаване на изображения чрез използване на две леко изместени изображения, подобно на ефекта, наблюдаван през червено-сини 3D очила.

Проучването показва, че някои аспекти на скалните рисунки все още са невидими за невъоръжено око. Нещо повече, този процес на визуализация разкрива неизвестни досега същества, включително три неразпознати преди това изображения на животни, включително два коня и зубр.

Това се обяснява с факта, че праисторическите занаятчии често са използвали естествените вълни и вдлъбнатини на пещерните стени в своите художествени композиции. Това проучване показва необходимостта археолозите и антрополозите да използват методи за триизмерна визуализация, когато каталогизират пещерното изкуство, което е предпоставка за улавяне на пълния му разказ.

Изследователите отбелязват: „Стереоскопичните снимки помогнаха да се разкрият корелациите между визуалните мотиви и неправилната топография на стените на пещерата, нюанси, които остават невидими в двуизмерните снимки.“

Авторите също заявяват: „Палеолитното скално изкуство трябва да се характеризира не само с боядисани или гравирани маркировки, но и с топографските характеристики на скалната повърхност, върху която са гравирани тези изображения. Тези два компонента се явяват като неразделни елементи.“

Сподели