Сензационно: Японски учени отгледаха органи чрез гениално устройство

Новото устройство ще опрости тестването на лекарства и ще покаже на учените как се развиват тъканите.

Група учени, ръководени от Масая Хагивара от Националния научен институт RIKEN в Япония, са разработили устройство, което използва слой от хидрогел в кубична структура, за да създаде сложни триизмерни органели, тоест органи, отглеждани в изкуствени условия. Това съобщава SciTech Daily.

Такова устройство може да революционизира начина, по който се тестват лекарствата и да покаже как се развиват тъканите, като в крайна сметка ще доведе изследователите до по-прецизни методи за отглеждане на изкуствени органи.

Учените отдавна се опитват да създадат органели (тъкани, подобни на истински органи, но отгледани в лаборатория), за да възпроизведат реалното биологично развитие.

Появата на органоиди, които функционират подобно на реалните тъкани, е важна за разработването на лекарства. По този начин изследователите могат да получат представа как лекарствата се движат през различни тъкани. 

Тази технология също помага да се изгради разбиране за процеса на развитие на органи, стъпка по пътя към отглеждането на живи органи.

Разработването на органоидите обаче не е било лесно. В природата тъканите се развиват чрез сложен процес, докато органоидните клетки, отглеждани в лаборатория, растат в хомогенни условия. Това може да стане с помощта на 3D печат или микрофлуидни технологии, които изискват сложно оборудване и технически умения.

Пробив в създаването на органоиди

В научна статия, публикувана в Advanced Materials Technologies, група японски изследователи от RIKEN Cluster for Pioneering Research обявиха разработването на новаторска техника, която прави възможно пространственото контролиране на околната среда около клъстери от базирани на куб клетки, като се използва нищо по-сложно отколкото пипета.

Сподели