Селскостопанските животни, с които стопаните кандидатстват за допълнително финансиране заради хуманен метод на отглеждане, ще бъдат проследявани допълнително с GPS идентификатор, пише Телеграф бг.
Това е предвидено в управленската програма на правителството със срок на изпълнение до март 2024 година.
След разработване на допълнителна система за проследяване на движението на животните Министерството на земеделието и храните предоставя на земеделския стопанин по едно устройство на всеки до 50 броя от заявените животни, с което се проследява движението им.
GPS идентификаторът ще е свързан с устройство за събиране и разчитане на информация и софтуери за обработка.
Условия
Системата за проследяване ще бъде внедрена от стопаните, които пускат овце и кози свободно на паша, както и тези, които прилагат практики за хуманно отношение и антимикробна резистентност при едри и дребни преживни животни.
Условията за получаване на финансиране от тези фермери са описани в Наредбата за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата. Те ще бъдат подпомогнати по Стратегическия план за развитие на земеделието 2023-2027 г.
В отговор на запитване от министерството уточниха, че допълнителната идентификация, която ще бъде използвана за проследимост на заявените за подпомагане животни по двете интервенции, не заменя официалната им идентификация с ушни марки.
Популяризират БГ храната с радио- и тв реклама
Проект за реклама по всички възможни канали като печатни, радио и телевизия да бъде пуснат с цел повишаване на консумацията на български храни. Това е предвидено също в управленската програма на правителството.
За целта Министерството на земеделието и храните трябва да изготви национална кампания до февруари 2024 година.
Също така се предвижда храната в детските градини и учебните заведения да е приоритетно местна и екологична, както и тази, предназначена за публични структури. Срокът за изпълнение на тази цел е 2023-2024 година.
Условието, при което мярката се смята за изпълнена, е доставките в училища и детски градини с български местни и биологични продукти да са в рамките на 65 на сто от общия бюджет по училищната схема. Броят на детските градини и училищата, обхванати от схемите, да е около 3400.