Девойките на България U17 с първа загуба на Европейското

Националният волейболен отбор на България за девойки до 17 години записа първа загуба на Европейското първенство в Сърбия и Унгария. Воденият от Владислав Тодоров тим отстъпи на Италия с 0:3 (23:25, 13:25, 21:25) в 4-ия си мач от Група I, игран този следобед във Върнячка Баня.

Така след три поредни успеха младата „Скаудра адзура“ спря победния ход на България. Българските момичета в момента са с 3 победи, 1 загуба и 9 точки в актива си, докато Италия също е с 3 победи и 1 загуба, но е зад тях с 8 точки в класирането. Засега само Хърватия е без поражение, като в момента играе срещу Сърбия. Ако и хърватките сгрешат, трите отбора ще станат с по 3 победи и 1 загуба и само спечелените точки ще ги разделят. Утре (16 юли) България пък ще излезе именно срещу Хърватия от 13,00 часа българско време.

Първият гейм беше най-оспорван. Българките взеха преднина при 9:6, но „Скуадра адзура“ обърна до 11:9 в своя полза. Частта продължи точка за точка, като в края и българските девойките показаха голям характер. Италия стигна до 24:20, България спаси три геймбола, но при четвъртия не успя – 25:23 и 1:0 за италианките. Втората част също започна равностойно. Този път младите италианки първи взеха аванс и не допуснаха изравняване. При 12:9 те направиха пет поредни точки и предрешиха съдбата на гейма. Последва още една „петица“ в полза на Италия, а геймът завърши при 25:13. Третият гейм стартира с 3:0 за България, но за съжаление след това българките допуснаха обрат за 4:3. Играта продължи равностойно до 10:10, когато отборът на Владислав Тодоров отново поведе с 13:10. След това, обаче, българските момичета допуснахме спад и изравняване при 14:14. Равенството се запази до 19:19, след което Италия направи две серии от по 3 поредни точки и спечели мача след 25:21 и 3:0.

Единствената с двуцифров актив в състава на България беше Вяра Парапунова с 12 точки (1 блок, 29% ефективност в атака и 27% позитивно посрещане).

За тима на Италия Вероника Керо (1 блок, 4 аса и 64% ефективност в атака) и Лудовика Тозини (3 блока, 30% ефективност в атака и 29% позитивно посрещане) реализираха 14 и 13 точки за победата.

Снимки: CEV.EU