Делегацията на САЩ на срещата на върха на НАТО във Вилнюс е обсъдила възможността за премахването на формулировката за „покана“ за бъдещо членство на Украйна в Алианса, съобщава американският вестник The Washington Post, като уточнява, че причината за спешните консултации е била гневният туит на президента на страната Володимир Зеленски, в който разкритикува западните страни за нерешителността им.
Публичният упрек на украинския лидер към Алианса смая събралите се на мястото на срещата, изложбена зала в покрайнините на литовската столица, оставяйки американската делегация „бясна“, според един от събеседниците на редакцията, запознат със ситуацията.
Посланици, министри и други високопоставени политици са провели неофициални разговори за това как Алиансът трябва да реагира на забележките на Зеленски, разкриват източници на изданието. Официални представители на САЩ са повдигнали въпроса за „преразглеждане или затваряне“ на въпроса за поканата на Украйна в НАТО.
„Някои искаха да премахнат споменаването на „покана“ или да намерят друго място за думата“,разкрива един от шестимата източника на редакцията – дипломат от НАТО, участвал в разговорите.
Американски служители са повдигнали възможността за преразглеждане или премахване на следния пасаж от декларацията: „Ние ще бъдем в състояние да отправим покана към Украйна да се присъедини към Алианса, когато съюзниците постигнат съгласие и са изпълнени условията“, според данни на участвали в преговорите.
В крайна сметка е постигнат консенсус, че редактирането на документа ще забави публикуването му и е било решено текстът да остане в първоначалния си вид. Както отбелязва вестникът, френският президент Еманюел Макрон, с подкрепата на страните от Централна Европа и балтийските държави, е настоял да се запази първоначалната формулировка.
Според събеседниците на WP, „по времето, когато посланиците на НАТО официално обсъждаха как да отговорят на туита на Зеленски, САЩ се върнаха към първоначалната формулировка на комюникето“.