Skype не е това, което беше. Може да сте забелязали, а може и да не сте. Това приложение за чат, гласови и видео разговори стана хит след 2000 г., като позволи на хората да говорят с приятели и членове на семейството си, без да плащат такси за дълги разстояния.
През 2005 г. eBay купи услугата. Сделката така и не проработи, както беше планирано, а инвестиционна група, водена от Silver Lake, придоби мажоритарен дял. След това се намеси Microsoft, плащайки 8,5 млрд. долара за компанията през 2011 г., съобщава CNBC.
Дори и подкрепена от най-голямата софтуерна компания в света, Skype откровено изостава. По време на пандемията потребителите и бизнесите се насочиха към решения като Zoom и WhatsApp, а сега има редица опции за бързо свързване с групи от приятели или колеги през смартфона.
„Skype все още е разглеждан предимно като решение за лична комуникация“, коментира Джим Гейнър, вицепрезидент проучвания в консултантската фирма Directions on Microsoft.
Microsoft популяризира Skype в Outlook и Windows и дори обогати приложението със своя чатбот Bing, който ползва генеративен изкуствен интелект. Но резултатите продължават да не изглеждат добри.
През март 2020 г. Microsoft заяви, че Skype има 40 млн. дневно активни потребители – брой, който след това спадна до 36 млн., по данни на говорител.
Най-новото приложение на Microsoft за комуникация – Teams, обаче стана особено популярно. То записа ръст, като от 250 млн. месечни потребители през юли 2021 г. достигна рекорд от над 300 млн. през първото тримесечие.
Яан Талин, един от инженерите, създали Skype, казва, че въпреки че е изминало повече от десетилетие, откакто е пуснал услугата, това все още е основният му избор на решение за разговори.
„Ако хората искат да използват друг канал, с удоволствие ще се съобразя“, допълва той. Не е ясно колко дълго още ще съществува Skype, но на този етап не отива никъде.
„Skype ще остане страхотна опция за хората, които го обичат и искат да се свързват чрез чат, аудио или видео обаждания, и Bing Chat”, пише говорител на Microsoft в имейл.