Само това чакахме: Държавата препоръча да не работим много в жегите

Инспекцията по труда припомни на работодателите да пазят работниците си в горещините и да предприемат мерки за минимизиране на риска.

При работа на открито по-добър ефект имат организационните мерки, като въвеждане на повече почивки, промяна на работното време с цел избягване на полагането на труд в часовете с най-високи температури, промяна на вида работа и др.

Такива мерки задължително трябва да бъдат предприети, когато от Националния институт по метеорология и хидрология са подадени червен или оранжев код за опасни климатични явления, припомнят от инспекцията, пише БГНЕС.

Друга препоръка е на работниците да се осигурят приоритетно колективни средства за защита при работа на открито, най-вече по отношение на риска от топлинен удар.

За възстановяване на топлинния баланс на организма трябва да се осигури достатъчно количество питейна вода, както и топли и студени напитки и други течности за възстановяване.

Осигурени трябва да бъдат и места за почивка, в които работещите биха могли да възстановят топлинния баланс на организма си.

При работата на закрито приоритет имат техническите мерки, които да осигурят в помещенията подходяща температура – според изискванията за лека физическа работа тя е от 22 до 25 градуса;

при средно тежка физическа работа от 20 до 23 градуса, а при тежка физическа работа градусите са от 18 до 21. По изключение, в определени случаи, при много висока външна температура, тази стойност може да бъде съответно до 33 градуса или до 31 градуса.

При дейности на закрито, когато производствените процеси се извършват в условията на много високи или много ниски температури (например при леене на метали или работа в хладилни помещения), се препоръчва техническите мерки да се комбинирани с организационни.

В такива случаи следва да се осигуряват по-чести почивки, които да бъдат извършвани в помещение с условия за възстановяване на топлинния баланс на организма.

Сподели