Стигнали сме до тази фаза, в която вече се виждат икономическите ефекти от това, че паднаха цените на суровините, особено на енергоносителите, което доведе до спад на инфлацията на много места по света. Това каза Цветослав Цачев – главен инвестиционен консултант на „Елана трейдинг“, цитиран от Радио „Фокус“.
Индустрията също отчита по-ниски производствени разходи, което намалява инфлацията, допълни той. Инфлацията се забавя, но не по един и същи начин на всички места. Във Великобритания например това забавяне засега не се случва заради определени специфики.
„Ако тя не слезе толкова ниско, колкото желаят централните банкери – под 2%, най-вероятно ще се налага още повишаване на лихвите, което удря хората с кредити, които имат плаващи лихви. Великобритания и САЩ се отличават от Европа с това, че там около 70-80% от ипотеките са с фиксирани лихви, и този ефект от повишаването на лихвите не се отразява толкова пряко върху пазара на недвижимите имоти, а от там – и върху забавяне на инфлацията.
Но не трябва да сме песимисти в това отношение, защото в САЩ тези показатели на инфлацията, които са обвързани с жилищния пазар, започват да се подобряват и инфлацията вече наближава стойности около 2%“, обясни експертът.
Той посочи, че централните банкери имат опасения, че инфлацията не е спряна и че тя може да се върне като фактор в момента, в който суровините тръгнат отново нагоре. „Аз съм съгласен с тях, но не съм съгласен, че икономиката непременно трябва да бъде вкарана в рецесия.
Това би свалило инфлацията много, би довело до спад на цените на недвижимите имоти с доста голям процент – 20-30% и повече, би свалило цените на акциите също с подобен процент и би направило така, че средната класа да се почувстват бедни, да спрат да харчат пари и това да доведе до трайна ниска инфлация. Не смятам, че това е правилната политика“, заяви Цачев.
На 26 юли се очаква Федералният резерв да вземе решение за още едно повишаване на лихвите, отбеляза той. Много е вероятно да последва и второ до края на годината и лихвите да достигнат 5,75.
„Това е доста сериозно ниво. Смятам, че ще е грешка на управлението на лихвената политика. Ще бъдат ударени бизнесите, новите сделки, което няма да доведе до плавно охлаждане на икономиката, а по-скоро рязко ще се получи някакъв спад, когато се окаже, че много фирми не могат да финансират своите кредити и тръгнат към фалит“, поясни инвестиционният консултант.
Банковата система не работи добре, когато има краткосрочно високи лихви и дългосрочно – ниски доходности, заяви той. За инвеститорите също е голям рискът, ако лихвените нива са по-високи.
„За мен това е някакво неравновесие, което отчита две събития. Първото е, че инфлацията ще падне, второто е, че ще има някакво икономическо забавяне, но то няма да бъде толкова сериозно, че да накара държавите да харчат повече и повече пари, за да може икономиката да излезе от кризата.
Според мен икономиката няма да бъде срината силно, но и инфлацията няма да падне и да остане ниска. Затова мисля, че дългосрочните облигации на нива около 3 доходност за 10 години напред е добра инвестиция“, обясни Цачев.
По думите му в икономиката все още има много пари, които трябва да бъдат насочени някъде. Ако има лека рецесия, този излишък на пари ще се абсорбира от системата.
„И ако разбира се централните банки продължат да извличат пари от тази система, това със сигурност ще доведе до края на този парадокс, на това неравновесие на доходностите.
За мен по-добрият вариант е да се инвестира в книжа и инструменти, които имат по-висока доходност, макар и с по-нисък падеж. Безсмислено е да се влагат пари на 3,5% за 10 години напред, трябва да се търси нещо, което отива на 5-6%“, смята експертът.
В България има няколко компании, които дават високи дивиденти, а тази година броят им се увеличават и достигат до 10%. Петролният сектор според него има потенциал за растеж и в следващите години, допълни Цачев.