Хампарцумян посече идеята на Асен Василев за паралелното въвеждане на еврото с лева

„Това е провокация към ЕЦБ. Чисто дипломатически е малко груб ход. Оттам започват проблемите с обръщение на две валути в системата на една. Ще се създаде допълнително смущение.

Приемането на еврото зависи от Европейския съюз. Цените ще бъдат представени в едната и в другата валута. Въпросът е, че преходният период ще бъде много късно“. Това заяви в ефира на bTV финансистът Левон Хампарцумян по повод Финансовият министър Асен Василев лансира идеята еврото да бъде въведено от следващата година и да се използва паралелно с лева преди официалното въвеждане на валутата.

„Това е идея, която би звучала добре, ако някой прави докторат – провокира се системата, защитават се тези и т.н. В живия живот това е хаос, ЕС вече реагира негативно“, поясни банкерът.

„Превалутирането ще бъде поето изцяло от държавата. Има бивши европейски колонии, които продължават да са членове на ЕС. Това са два самолета пари на година. В България случаят не е такъв. Икономиката е голяма и достатъчно диверсифицирана, трябва да си напише домашното и час по скоро да приема еврото.

По думите на бивш председател на КЗП Димитър Маргаритов през последната година нищо не се прави по плана за приемане на еврото, публикуван на сайта на Министерството на финансите.

„Сега се спуска една екстравагантна идея, с която рискуваме да се постави под съмнение доверието на хората. А и в крайна сметка присъединяването на България към еврозоната зависи от Съвета на Европейския съюз. Без негово решение, няма как да стане“, смята бившият шеф на КЗП.

Христина Христова пък напомни, че страната ни има проблеми с критериите за присъединяване към еврозоната. Според нея при готовност и стандартно въвеждане на еврото, не би трябвало да има затруднения за хората, освен опитите за спекула на пазара. Бившият социален министър даде пример с Хърватия.

Според Хампарцумян дефицитът от 3% е възможен, зависи как управляваш процеса в икономиката. „Ние не можем да надскочим себе си. Политиците четат сондажите на общественото мнение и казват „по-добре да си мълча за еврото, че другия път няма да ме изберат.”, коментира още той.

По думите му социалните плащания трябва да вървят по начина, по който са определени и да компенсират инфлационния процес.

„В последните 20 години в България има неравенство в заплатите. Трябва да обърнем внимание на две неща: Парите за инвалидите и пенсионерите се връщат в бюджета. От друга страна трябва да се стремим да направим икономиката ни по-ефективна, за да се възвръщат тези пари“, каза още той.

Сподели