Конституцията и партиите: Битка за държавността

„Ние, народните представители от Седмото Велико Народно събрание, в стремежа си да изразим волята на българския народ, като обявяваме верността си към общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост; като издигаме във върховен принцип правата на личността, нейното достойнство и сигурност; като съзнаваме неотменимия си дълг да пазим националното и държавното единство на България, прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава, за което приемаме тази Конституция“. Това пише в преамбюла на основния закон на България, който действа в последните 32 години.

За това време Конституцията многократно е била ползвана от различни партии и политически формации за предизборна дъвка, прах в очите на наивниците и оправдание за всичко, което не върви в държавата.

Тезите пък се люлееха от предложения за „козметични“ поправки в отделни текстове до искания за Велико народно събрание, което да изготви чист нов документ. Че от ремонт на Конституцията има нужда е ясно от години – особено в частта „Съдебна власт“, която е и най-поправяната глава на основния закон.

Реформата обаче трябва да се проведе спокойно, категорично и с пълната подкрепа на политическите формации.

Преди почти 2 години от ДПС призоваха за съдебна реформа, която да мине през ремонт на Конституцията. Без тази сериозна законова промяна, към днешна дата няма как да се гарантира пълната независимост на Темида от политически и бизнес интереси. А както се видя в последно време – разтърси ли се съдебната власт, трусовете успяват да разлюлеят и останалите части на държавната власт.

Ремонтът на Конституцията и вече неотложната съдебна реформа в полза на хората се оказва решаващият фактор, заради който политиците са готови да се откажат от тяснопартийните интереси. Това стана ясно след среща между ръководствата на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС в парламента в четвъртък.

. От думите му стана ясно, че комисията ще бъде преструктурирана, а партиите са се разбрали в нея да участват само „тесни експерти“ по конституционната тема.

„Аз правя крачка назад в името на България и Конституцията, защото промените са неотложни. Крачката я правят всички. Никой няма да излъчва знакови лица от партиите, за да няма тежестта на всяко политическо лице“, коментира Пеевски.

Той начерта и най-важните точки, по които на лидерската среща е договорено да се работи в най-спешен порядък – избиране на експерти, които тихо, професионално и без политически оттенък да работят за реална промяна.

А тя е много нужна и осезаема за всички. Сблъсъкът на всеки един редови гражданин до храма на Темида винаги коства много нерви, години на тежки процедури и чакане на справедливост, която не винаги идва.

За да се случат промените обаче трябва да се излезе от политическото говорене и на преден план да се пуснат експертите. И тук има друг ключов момент – те ще бъдат посочени от партиите. По този начин се прави знак към обществото, че политиците не абдикират от темата и няма да се оправдават по-късно с решения на „независими професионалисти“.

Напротив, очевидно идеята е този път експертите да изготвят работещите решения, а политиците да гарантират за тяхното изпълнение. Ако това се случи наистина, подобна реформа би била истински урок по демокрация.

Защото досега, за тези малко повече от 3 десетилетия, основният закон на страната е поправян точно шест пъти, като поне в половината от тези случаи промените засягат дейността на съдебната власт.

Поставена на последно място от трите власти, след законодателната и изпълнителната, Темида се оказва онова колело, без което каруцата на демокрацията има реална опасност да се обърне безвъзвратно в канавката на историята. И ако политиката не излезе от съдебната власт, реална реформа в Темида няма как да бъде проведена. Този път, явно, и политиците са наясно с това.

Сподели