Всички осъзнават необходимостта от конституционни промени, заяви пред БНР Васил Пандов от ПП-ДБ. Той посочи, че всички парламентарно представени групи ще бъдат поканени в този процес.
„Нашата концепцията беше първо да имаме едно обсъждане, а не просто всеки да посочи „Това е моят проект и трябва да се съобразяваме с моя проект“. Подобен подход трудно ще събере необходимото мнозинство“, коментира той.
За момента разговори, които да оформят в конкретика състава, вида и разделянето на два органа на ВСС не ми е известно да е имало, каза Пандов в интервю за предаването „Преди всички“.
По думите му срещите, на които ще бъде обсъдена рамката, ще бъдат между отделните парламентарни групи, а не в рамките на конституционната комисия. Той посочи в какви насоки ще са промените:
„Разделяне на ВСС на два отделни органа – единият, който да отоваря за кадровата политика на съдии, а другият, който да отговаря за кадровата политика на прокурорите. Промени в структурата на двата органа, като в съдийската колегия да има мнозинство на съдиите, избрани от съдии. На следващо място – темата за промяна в правомощията на главния прокурор“.
Ако ние се ръководим от принципа, че винаги всички са зависими, тогава няма да измислим нито един модел, подчерта Васил Пандов.
Депутатът бе категоричен, че няма да отстъпят от определени водещи принципи:
„Може да отстъпим по предложения на други политически сили, които са разумни, относно начина или формата, под която да се случват. Но основните принципи, от които ние сме водени в реформата на съдебната власт, а именно наистина независимост и предвидимост в нейната работа, ние няма да отстъпим от тези принципи. Ако това не може да се постигне, очевидно е, че от наша страна няма да има необходимото съгласие за участие в такава реформа“.
Въпреки че нямаме коалиция, имахме общи приоритети, които стоят и зад това колегите от ГЕРБ-СДС все пак да подкрепят това правителство, припомни Васил Пандов и добави:
„Те не биха го подкрепили, ако няма поне общи приоритети. Но ако те не виждат смисъл да се работи в посока на тези общи приоритети, няма смисъл и от продължаване на това състояние“.
Според него следващите дни са решаващи, предвид и това, което се случва с избора на регулатори. Това е един момент, който трябва да бъде изяснен, категоричен е той.
„Това, което се видя, е, че в момента имаше едно мнозинство в комисиите, които можем да го проектираме и в пленарна зала, между ГЕРБ-СДС, „Възраждане“, ДПС и ИТН, което мнозинство всъщност означава, че ГЕРБ-СДС не споделят в момента общата ни визия за избора включително на регулатори“.