Тихата поезия от Кипър, превърната в танц

Мерилото за социалното отношение в обществото е истинската акредитация за човечност! И когато аудиовизуалното изкуство на титаничния кипърски режисьор Кириакос Тофаридес се съедини с уникалната хореография на Атина Неофиту се ражда филмът – шедьовър „ГЛАСЪТ НА МОЕТО МЪЛЧАНИЕ Е КЪНТЯЩ“ / Ηχηρή η Φωνή της Σιωπής μου – оригинално заглавие на гръцки език, The loud voice of my silence – и заглавието на филма на английски език/

Провеждането на второто издание на GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL представи богатството и езиковото многообразие на Европейския съюз. Поетиката на която е творил Вазов се смеси в пищно великолепие с езиците, на които са писали Данте Алигиери, Мигел де Сервантес, Шекспир, разбира се Омир.

Творческият заряд на европейските културни ценности е необозрим, именно защото се добави и най -важният елемент – социалният! Филмът на кипърския режисьор Кириакос Тофаридес и хореографката Атина Неофиту, разкриха пред света кипърския жестомимичен език, на който една глуха поетеса пише поезия!

ГОЛДЪН ФЕМИ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ, приветства световната творческа мисъл, изпратила в София над 2826 филма аудиовизуални произведения от режисьори и продуценти от 127 държави по целия свят! Всички тези творци се обединиха зад две важни каузи – срещу насилието над жените и за опазването на околната среда!

Фестивалът, се провежда с излъчване на част от наградените филми в кино „Люмиер“ на Национален дворец на културата, в залата на „Арт Хотел 158“ в гр. София, както и в районите „Нови Искър“ и „Банкя“ на Столична община. Официалната церемония по награждаването се проведе в „СОФИЯ БАЛКАН ПАЛАС“, и в зала „Артемис“- гр. София. Фестивалът се провежда под почетния патронаж на Вицепрезидента на Р България, г-жа Илияна Йотова. Специалният фокус на фестивала е с насоченост към жените, създаващи кино, както и третата кауза, зад която застава „ГОЛДЕН ФЕМИ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ“ – представяне на филми на теми, свързани с хората със специални потребности.

Още с първото издание на фестивала през 2022г. беше поставен акцент върху инвалидите, както и беше учредена специална награда за творци, представящи такива теми.

Режисьорът Кириакос Тофаридес и хореографката Атина Неофиту от Кипър спечелиха, с документалния си филм „ГЛАСЪТ НА МОЕТО МЪЛЧАНИЕ Е КЪНТЯЩ“, награда на фестивала. Филмът представя здравите модели за подражание, които са много много важни за младите хора. Един такъв модел за подражание за деца с увреден слух е главната героиня на филма- Текла Неоклеус.

Майка, съпруга, работеща жена, поетеса. Художник по природа, тя учи графика и от малка се бори с думите, за да се справи с увредения си слух, като форма на приемане на информация от околния свят. Сложността на словото и поезията е своеобразен връх „Еверест“ на една глуха млада жена, която упорито тръгва да го покорява.

В този късометражен документален филм главната героиня – Текла, говорейки на кипърски жестомимичен език, изразява нуждата си от общуване и творчество, желанието си да представи интровертния си и екстровертен свят и да разкрие своите мисли и чувства пред три глухи момичета. Момичетата превръщат тази „вербална” комуникация в движение и танц, създавайки двустранна връзка с поетесата. Тихият глас на Текла кънти в телата на момичетата и в ушите на слушащите зрители.

Интересно е връщането на кипърските творци режисьорът Кириакос Тофаридес и хореографката Атина Неофиту, с филма си „ГЛАСЪТ НА МОЕТО МЪЛЧАНИЕ Е КЪНТЯЩ“ отново в България, където и двамата са получили магистърските си степени, съответно в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и Нов български университет.

/снимка от мейкинга на филма/

Награденият творчески тандем, създатели на филма „ГЛАСЪТ НА МОЕТО МЪЛЧАНИЕ Е КЪНТЯЩ“.

Режисьор: Кириакос Тофаридес

Кириакос Тофаридес е завършил театрална и филмова режисура в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ в София, България. Първият му пълнометражен филм е „Блок 12“, на който е продуцент и режисьор. Филмът е носител на Специалната награда на журито на Международния фестивал „Кипърски филмови дни“ и е селектиран за Европейските филмови награди през 2013г. 

Хореограф: Атина Неофиту

Атина Неофиту, родена в Никозия, Кипър през 1974 г. Тя е всестранно развита личност, с вродена страст към изкуствата. Учи комуникационни науки /Communication Sciences and Disorders/ в Югозападния щатски университет на Мисури, САЩ и има магистърска степен по логопатология от Нов български университет. През последните 20 години Атина е била отдадена на призванието си да бъде отдаден учител в института за хора г с увреден слух в Никозия. /Deaf and Hard of Hearing Nicosia/.

В допълнение към академичната си подготовка, Атина е била активен член на театрален екип в продължение на две години, усъвършенствайки своите изпълнителски умения и прегръщайки трансформиращата сила на разказването на истории. Чрез своя опит в общуването, артистични таланти и ангажираност да помага на другите, Атина използва целия си опит в създаването на представления, в които да разгърнат творческия си потенциал, хората с увреден слух.

 

Екип на филма „Гласът на моето мълчание е кънтящ“:

Режисьор: Кириакос Тофаридес

Хореограф: Атина Неофиту

Фотограф: Андрия Ксенофондос

Монтаж: Ян Ракуту

Студентска творческа група: Габриела Тимотеу, Ариана Дин, Ники-Елпида Стагули

Преводач Кипърски жестомимичен език: Текла Елефтериу, Панайота Темистоклеус

Стиховете са прочетени от Маргарита Захариу

Ръководител: Кристиана Куцупиду

Музика: аудио библиотека на YouTube

Копирайт: Училище за глухи „Жорж Марку“ 2022г.

Copywrite: School of Deafs „George Marcou“ 2022

Кипърският режисьор Кириакос Тофаридес

Уникалната привлекателност на творческото съдържание в ГОЛЕДН ФЕМИ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ е подчертана от високо качество на селектираните филми и стремежът към съвършенство, както и с представянето на характера на град София, ангажираността на неговите жители и културната традиция на софийските общини, които са допринасящи фактори.

Филмът на кипърския режисьор Кириакос Тофаридес и хореографката Атина Неофиту, с подчертана социална тематика, беше награден с Голдън ФЕМИ за най-добър филм на социална тема / Golden FEMI for Best Film for Social Topic. Посланията, залегнали в него изпълниха важната ролята за създаване на специфичната атмосфера, в която се провежда фестивалът -със засилен акцент върху социално-културния фактор. По този начин се представи и столицата на България, София, като град, развиващ културната традиция на Европа и я представя пред световните публики.

Ефемия Фард- директор на Golden FEMI Film Festival

Автори: / Ефемия Фард, д-р Араш Фард, Джоузеф Фард/

Сподели