Прокуратурата на Република България ще трябва да изплати 35 хиляди лева на митничарка заради причинени морални вреди. Става въпрос за бургазлийката Росица Янкова, която е задържана при акция срещу организирана престъпна група за подкупи на Митнически пункт Лесово през 2016 година, т.нар. операция „Лесово 2“, съобщава Флагман.бг.
Тя, заедно с седем нейни колеги, получава обвинение в извършването на тежко престъпление, но впоследствие съдът я оправдава, .
Случаят е от 2 ноември 2016 година. Спецчастите затвориха за часове пункта и арестуваха 30 митнически служители. Според твърденията на прокуратурата митническите служители бяха обвинени в корупционна схема, че са искали и вземали подкупи в различни размери. Разследването започва по сигнали на шофьори.
Росица Янкова била на служба малко повече от година, когато се озовава в ареста за участие в ОПГ-то. Първо е задържана в Елхово, а после е преместена в София.
Поради влошено здравословно състояние (бел.ред. през 2015 г. тя е диагностицирана с „следемболия и тромбоза на лява бронхиална, радиална и улинарна артерии“) обаче мярката й за неотклонение е заменена на домашен арест, а през февруари 2017 г. – в „парична гаранция“. През това време й се забранява да напусне и пределите на страната. Уволнена е дисциплинарно.
Делото се проточва. Пропуски налагат връщането му два пъти от съда. Едва на 20 юли 2018 година прокуратурата вняся трети обвинителен акт и процесът започва по същество.
По-късно всички обвиняеми са оправдани. Заради вредите, които получава вследствие на ареста и които са описани подробно в съдебния протокол, Росица Янкова решава да си търси правата в съда.
По време на на задържането тя била подложена на грубо и арогантно поведение от органите на МВР, провокации и заплахи, както и на психически атаки да признае неща, които не била извършила. При транспортирането към София и придвижването с белезници изпитала неудобство и унижение.
Бил извършен обиск в жилището на й, при който цялото семейство било подложено на стрес, били счупени саксии и причинен безпорядък. Условията в ареста в София били много тежки, като те дори усложнили заболяванията й. Тя се чувствала измъчена, унизена и стресирана.
Още с повдигането на обвинението й било внушавано, че е извършила изключително тежко престъпление и че я чакат дълги години затвор. Всички тези обстоятелства усложнили здравословното й състояние, както и на съпруга й.
А заради публикации в медиите тя имала усещането, че хората я гледат странно, като престъпник, заради което се е затворила в себе си, станала мълчалива и избухлива. Отношенията в семейството й също се изостряли.
В хода на наказателната репресия получила психическо разстройство, като на 13.03.2017 г. била диагностицирана с диагноза „тежък депресивен епизод“.
За период от година и седем месеца била лишена от възможността да се придвижвам свободно, да посещавам близки и роднини зад граница и да започне работа в друга страна, за да компенсира сериозните финансови загуби, които претърпяла в резултат на воденото срещу нея наказателно производство.
Тя смята, че няма паричен еквивалент, който да обезвъзмезди причинените й морални вреди, но приема за справедливо обезщетение сумата от 150 000 лева. Съдът обаче отхвърля това искане.